Påminnelse om boenderegler

På förekommen anledning vill Styrelsen påminna boende om följande boenderegler:

 • Av brandsäkerhetsskäl är det absolut förbjudet att ställa barnvagnar i trapphuset. Dessa kan förvaras i barnvagnsrummet i källaren eller i den egna lägenheten. Barnvagnar som ställs i trapphuset kommer att flyttas till barnvagnsrummet
 • Av samma skäl, brandsäkerhet, är det heller inte tillåtet att lämna saker (t ex små hyllor) man själv inte längre vill ha i porten. Dessutom ser det skräpigt och trist ut!
 • Om du bygger om eller renoverar, respektera föreningens tider för störande arbete
  • Normalt” arbete, såsom hamrande och borrning:
   Måndag – fredag: 08.00 – 20.00
   Lördag: 10.00 – 17.00
   Söndag och röd dag: Inget störande arbete
  • Bilning av betong, rivning av väggar och ihållande slagborrning:
   Måndag – fredag: 08.00 – 17.00
   Lördag: 10.00 – 15.00
   Söndag och röd dag: Inget störande arbete
 • Trapphuset skall inte användas för vädring eller städning, besvärande lukter tränger in till grannar och hela husets ventilationssystem kan komma ur lag. Håll din lägenhetsdörr stängd.
 • Byggsäckar får inte ställas utanför fastigheten, den som köpt säcken och fyllt den ansvarar också för att den omedelbart transporteras bort. Den säck som sedan flera veckor står utanför porten Siargatan 9 håller nu föreningens förvaltare på att försöka få bort men det är tidskrävande och kan komma att kosta pengar för föreningen. Och säckar på trottoaren drar till sig mer skräp och fåglar och ger ett allmänt bedrövligt intryck.